İzlanda olağanüstü hal ilan etti: Volkanik patlama korkusuyla tahliye kararı

Reykjanes Yarımadası'nda yaşanan deprem serisi ve volkanik patlama endişesiyle İzlanda, olağanüstü hal ilan etti.

Yayın: 12.11.2023 - 12:59

62 kez okundu

İzlanda olağanüstü hal ilan etti: Volkanik patlama korkusuyla tahliye kararı

Yetkililer, Reykjanes Yarımadası’nda bir patlama riski olduğunu belirterek güvenlik önlemleri kapsamında Grindavík kasabasındaki binlerce kişiyi tahliye etti.

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO) tarafından yapılan açıklamada, Reykjanes Yarımadası’nda patlama olasılığının önemli ölçüde arttığı ve bir patlamanın önümüzdeki günlerde her an başlayabileceği ifade edildi.

Grindavík yollarında oluşan çatlaklar.

Son haftalarda Fagradalsfjall yanardağı çevresinde kaydedilen binlerce deprem, bölge sakinlerini endişelendirdi. 2021’deki bir patlamadan önce 800 yıl boyunca volkanik bir aktivite göstermeyen Reykjanes Yarımadası, artan sismik aktiviteyle dikkat çekiyor.

Grindavík’teki sallantılar bu golf sahasında ve diğer lokasyonlarda yer kaymalarına sebep oldu.

Cumartesi günü yapılan bir açıklamada, Grindavik ve iç kesimlere uzanan magma tünelinin derinliğinin, önceki günkü verilere göre 800 metreden daha az olduğu belirtildi. Bu durum, bir patlamanın yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor.

Perşembe gününden itibaren bölgedeki artan sismik aktivite, yakındaki turistik bir bölge olan Blue Lagoon’un kapatılmasına neden oldu. Ekim ayının sonlarından bu yana güneybatı İzlanda’da 20 binden fazla deprem kaydedildi.

İzlanda Sivil Koruma Ajansı, olayın “Grindavík’e kadar uzanan bir magma tünelinin oluştuğunu ve bu tünelin patlama riski taşıdığını” belirterek tahliye kararı aldı. Ancak bölge sakinlerini sakin olmaları ve reaksiyon göstermeleri konusunda uyardı, çünkü henüz bir acil durum olmadığını ve önleyici bir önlem alındığını vurguladı.

Grindavík kasabası yaklaşık 4.000 kişilik bir nüfusa sahip olup, sakinleri için acil durumlar için açık tutulan yollar dışında tüm yollar güvenlik tedbirleri nedeniyle kapatıldı.

İzlanda, coğrafi olarak aktif bir bölge olarak biliniyor ve yaklaşık 30 aktif volkanik bölgeye ev sahipliği yapıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap