Katar, Hindistanlı 8 deniz subayını idama mahkum ettiğini açıkladı

Katar yargısı, 2022 tarihinden itibaren İsrail adına casusluk suçlamasıyla yargılanan 8 eski deniz subayını idama mahkum etti.

Yayın: 26.10.2023 - 21:49

53 kez okundu

Katar, Hindistanlı 8 deniz subayını idama mahkum ettiğini açıkladı

Hindistan donanmasının eski mensubu olan 8 Hint subayı, 2022 Ağustos’unda bir denizaltı projesiyle ilgili İsrail adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle Katar’da tutuklandı. Tutuklanan subaylar ilk kez mart ayında mahkemeye çıkarıldılar.

Bu sürecin ardından Katar yetkilileri, ellerinde eski Hint donanma personelinin İsrail için casusluk yaptığı iddiasına ilişkin deliller olduğunu belirtti.

Hindistan’ın önde gelen haber kaynaklarından NDTV televizyonu tarafından bildirildiğine göre, Katar mahkemesi, casusluk suçlamalarıyla yargılanan sekiz Hindistanlı eski deniz subayını idama mahkum etti.

İddialara göre, mahkum edilen Hindistanlı eski deniz subayları, Katar’ın denizaltı projesiyle ilgili İsrail adına casusluk faaliyetlerinde bulundular. Katar makamları, bu casusluk suçlamalarını ciddi bir şekilde ele aldı ve sonuç olarak sekiz eski deniz subayını idama mahkum etti.

Bu şok edici gelişme üzerine Hindistan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, “İdam kararı bizi derinden sarstı. Ayrıntılı kararı bekliyoruz. Aile üyeleri ve hukuk ekibiyle temas halindeyiz ve tüm yasal seçenekleri araştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap