Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Genel Kurulu bugün toplandı

TAK ve BRTK Yönetim Kurulu üyelikleri için gerçekleştirilen seçimler sonuçlandı

Yayın: 21.10.2023 - 15:56

98 kez okundu

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Genel Kurulu bugün toplandı

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) bugünkü Genel Kurulu, TAK ve BRT Yönetim Kurulları için temsilcilerin seçildiği önemli bir etkinliğe sahne oldu. Genel Kurul, birlik lokalindeki konferans salonunda gerçekleştirildi ve divanın seçimi ile başladı. Cenk Mutluyakalı divan başkanlığına, Canan Onurer ve Dilek Kodan ise sekreterliklere seçildi.

Toplantı, hayatını kaybeden gazetecilere saygı duruşuyla başladı ve KTGB Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Özgül Gürkut Mutluyakalı, birliklerinin basın ve ifade özgürlüğü mücadelesinin devam ettiğini vurguladı.

Ayrıca, Kıbrıs Türk basınının önemli kurumlarından TAK ve BRTK’nın yönetimine seçilecek üyelerin, hem üyelerin haklarını korumak hem de bu kurumların demokratik yapısını iyileştirmek için çaba göstereceğine inancını dile getirdi. Zor bir dönemden geçen ülke ve basın için örgütlü mücadelenin önemini vurguladı.

Daha sonra, Genel Kurul KTGB’yi TAK ve BRTK yönetim kurullarında temsil edecek üyelerin seçimine geçti. TAK Yönetim Kurulu üyeliği için Artun Çağa, Emir Ertorun ve Erol Atabek; BRTK Yönetim Kurulu üyeliği için ise İbrahim Güneşer, İltaç Aslım, Suad Suiçmez ve Veli Kocaismail yarıştı.

Seçimde 150 üye oy kullandı ve sonuçlar şu şekilde gerçekleşti: TAK Yönetim Kurulu’na Artun Çağa seçilirken, BRTK Yönetim Kurulu’nda Veli Kocaismail üyeliğe seçildi.

BRTK Yönetim Kurulu için aday olan İbrahim Güneşer 44, İltaç Aslım 36, Suad Suiçmez 20, Veli Kocaismail ise 49 oy aldı. TAK Yönetim Kurulu için aday olan Artun Çağa 77, Emir Ertorun 54, Erol Atabek ise 17 oy aldı.

Sonuç olarak, KTGB’nin TAK ve BRTK Yönetim Kurulları’ndaki temsilcileri belirlenmiş oldu ve birlik, basın özgürlüğünü savunma ve gazetecilerin haklarını koruma görevine devam edecektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap