KIBTES’ten 1 Haziran Dünya Çocuk Günü mesajı

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Başkanı Himmet Turgut, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nü kutlama vesilesiyle bir mesaj yayınladı ve Filistin'deki olaylara dikkat çekti.

Yayın: 31.05.2024 - 16:08

42 kez okundu

KIBTES’ten 1 Haziran Dünya Çocuk Günü mesajı

“Tüm dünya, 2024’ü, özellikle Filistinli çocukların acıları ve zorluklarıyla hatırlayacak. Maalesef, Filistinli çocuklara yönelik zulüm devam ediyor ve bu yıl bir kez daha açıkça görüldü” diyen Turgut, sözlerine şöyle devam etti:

“BM raporlarına göre, 2000 yılından bu yana İsrail tarafından bin 456 Filistinli çocuk öldürüldü, 215’i ise hala İsrail hapishanelerinde tutuluyor. Filistinli çocuklar, hala işgal altındaki topraklarda İsrail askerleri ve yerleşimcilerinin saldırılarına ve tacizlerine maruz kalıyorlar. Batı Şeria’da düzinelerce çocuk, İsrail tarafından tutuklanırken, tutuklananların %95’i fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalıyor ve bilmedikleri İbranice metinleri imzalamak zorunda bırakılıyor. Ayrıca, Gazze’nin nüfusunun yarısı çocuklardan oluşuyor ve İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen çocuk sayısı, son üç yılda dünyada ölen çocuk sayısını aşıyor. Henüz 1 yaşını doldurmamış bebekler de dahil olmak üzere 4 binden fazla çocuk hayatını kaybetti ve bu sayı her geçen gün artıyor.”

Turgut, tüm dünya liderlerini ve uluslararası kuruluşları, insani değerler adına sorumluluk almaya ve Gazze’deki çocuklar için “artık yeter” demeye çağırdı ve insanlığı, mazlum coğrafyalardaki çocukların yaşam hakkını savunmaya davet etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap