KKTC 40 yaşında… KKTC’nin kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlanacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40. kuruluş yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlanacak.

Yayın: 14.11.2023 - 11:25

194 kez okundu

KKTC 40 yaşında… KKTC’nin kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlanacak

Cumhurbaşkanı Tatar’ın BRTK’deki konuşma ve 21 pare top atışıyla başlayacak olan kutlamalar, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan başlayacak Cumhuriyet Korteji ile devam edecek. Resmi geçit töreni Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda yarın saat 10.00’da gerçekleşecek. Türk Yıldızları gösterisi ise Girne Atatürk Anıtı önünde yarın saat 15.45’te izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nin etkinlikler çerçevesinde açılması planlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da kutlamalara katılacak. Törenler, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Bayrak Radyo ve Televizyonu Kurumu’ndan yapacağı konuşma ve top atışıyla başlayacak.

15 Kasım’da başlayacak törenlerde, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı’nda saat 9.00’daki tebrik kabulüyle ilk adım atılacak. Daha sonra, şehirlerin çeşitli bölgelerindeki yerel törenler, çelenk sunumları, saygı duruşları ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrak gönder çekmeleriyle devam edecek.

Gazimağusa’da bu yıl Fazıl Polat Paşa Bulvarı’nda düzenlenecek olan tören, geçmiş yıllardaki İsmet İnönü Bulvarı’ndaki çalışmalar nedeniyle değiştirildi. Ayrıca, KKTC’nin 40. yıl dönümü çerçevesinde çeşitli etkinlikler, otomobil rallisi ve konserler de planlanıyor. Törenler nedeniyle Lefkoşa’da bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak ve alternatif yollar belirlenecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap