Maliye Bakanı Berova ile TC Ticaret Bakanı Bolat protokol imzaladı

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleşen bir törenle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında önemli bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma, Gazimağusa ve Girne Limanlarında kullanılmak üzere 2 adet mobil X-Ray tarama sistemi hibesini içeriyor.

Yayın: 12.06.2024 - 17:28

101 kez okundu

Maliye Bakanı Berova ile TC Ticaret Bakanı Bolat protokol imzaladı

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre, bu anlaşma Maliye Bakanı Özdemir Berova ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından imzalandı.

Bu anlaşma ile, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı arasında kaçakçılıkla mücadele alanında işbirliği ve tecrübe paylaşımı sağlanacak. Ayrıca, ticaretin güvenliğinin artırılması ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor. Bu çerçevede, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 2 adet mobil X-Ray tarama sistemi hibe edilecek.

Aynı törende, Maliye Bakanı Özdemir Berova ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat, daha önce yürürlüğe giren ve ticari işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan “2023 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nı ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında KKTC Narenciye Sektöründe İleri Meyve İşleme, Donmuş ve Soğuk Depolama Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesinin Uygulanması Hakkında Mutabakat Zaptı”nı imzaladılar.

Bu protokoller çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında soğuk ve donmuş muhafaza odaları inşa edilecek, meyve suyu konsantresi üretim kapasitesi artırılacak, güneş enerji sistemi kurulacak ve yeni ürünlerin ileri işleme yatırımları gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap