Manga: “Ne mutlu bizlere ki bugün KKTC’nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz”

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Akın Manga, bugün KKTC'nin 40. kuruluş yıl dönemini kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, tanınma mücadelelerinin devam ettiğini söyledi.

Yayın: 14.11.2023 - 13:03

31 kez okundu

Manga: “Ne mutlu bizlere ki bugün KKTC’nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz”

. Manga, Kıbrıs’ın tarihinde hiçbir dönemde Yunan hakimiyetinde olmadığını, Osmanlı’nın 1571’de fethettiğini ve 306 yıl boyunca Türk egemenliğinde kaldığını ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının 82 yıllık İngiliz sömürge döneminde kültür ve kimliğine sahip çıktığını vurguladı.

Kurucu ortak olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1960’ta kuran Kıbrıs Türk halkının, 1963’te Rum-Yunan tarafının Akritas Soykırım planını uygulayarak adayı silah zoruyla işgal ettiğini belirten Manga, BM ve BMGK’nın, miadı dolmuş kararlarla Rumların yasadışı işgalini benimsemeye devam ettiğini eleştirdi. Manga, Kıbrıs Türk halkının 1963-1974 döneminde, İsrail’in Filistin’e karşı yürüttüğü soykırıma benzer şekilde Rum-Yunan soykırımına karşı direndiğini ve egemen kimliğine sahip çıktığını ifade etti.

15 Temmuz 1974’teki faşist Yunan darbesinin ardından Türkiye’nin garantör olarak müdahalesiyle Kıbrıs’a barışın geldiğini kaydeden Manga, KKTC’nin sınırlarının Mücahit ve Mehmetçik kanlarıyla çizildiğini belirtti. Manga, halkın varlığını korumak adına 1983’te self-determinasyon hakkını kullanarak KKTC devletini kurduklarını söyledi.

Manga, KKTC’nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak tanınma mücadelesinin devam ettiğini belirtirken, liderleri ve şehitleri rahmetle anarak halkın ve ulusun Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap