Narenciye Üreticileri Birliği: İşçi sorunu yaşanmaması için tedbir istiyoruz

Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da bulunan Narenciye Üreticileri Birliği, yaklaşan limon ve grapefruit hasadı döneminde işçi temini konusunda sıkıntı yaşanmaması için hükümetten destek talebinde bulundu.

Yayın: 26.10.2023 - 17:26

193 kez okundu

Narenciye Üreticileri Birliği: İşçi sorunu yaşanmaması için tedbir istiyoruz

Birlik, bu dönemde işçi ihtiyacını karşılamak için güvenilir kontraktörlere kefil olup avans verilmesini istedi ve bu talebi Cypfruvex aracılığıyla iletti.

Birlik, hasat döneminde hem kesim hem de fabrikalarda yaklaşık 1500-2000 işçiye gereksinim duyulacağını belirtti. İşçi temini için hem Çalışma Bakanı hem de Tarım Bakanı’nın bu konuda çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

Geçmiş sezonlarda tüccarların narenciye alımına girmemesi nedeniyle Cypfruvex’in bu işin yükünü üstlendiğini ve tesislerini özel kişilere devrettiğini ifade eden Birlik, bu durumun ürün hasatı ve paketleme sürecinde sorunlara neden olduğunu dile getirdi.

Ayrıca, yerli iş gücünü fabrikalarda paketleme işlerine teşvik edici formüller üzerinde çalışmanın da önemli olduğunu belirten Birlik, sorunların önlenmesi için şimdiden tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

Narenciye üreticileri, hükümetten işçi temini sorununa çözüm getirilmesini ve bu önemli tarım sektörünün sorunsuz bir hasat dönemi geçirmesini talep ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap