NATO zirvesinden Rusya’ya karşı Ukrayna’ya daha fazla destek sözü çıktı

ABD’de düzenlenen 75. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde, Ukrayna’ya daha fazla destek sözü verildi ve Rusya’ya destek veren ülkeler, özellikle Çin, desteklerini sonlandırmaya çağrıldı.

Yayın: 11.07.2024 - 09:17

63 kez okundu

NATO zirvesinden Rusya’ya karşı Ukrayna’ya daha fazla destek sözü çıktı

Washington D.C.’de iki gün süren NATO zirvesinin ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, ittifakın Ukrayna’yı “NATO üyeliği de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönüşü olmayan yolda” desteklemeye devam edeceği ifade edildi. Müttefiklerin gelecek yıl içinde Ukrayna’ya en az 40 milyar euro (43,28 milyar dolar) askeri yardım sağlamayı planladığı belirtildi.

Bildirgede, Ukrayna’ya NATO’ya katılma davetinin müttefikler kabul ettiğinde ve koşullar karşılandığında gönderileceği teyit edildi. “Ukrayna’nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme ve dış müdahale olmadan kendi geleceğine karar verme hakkını tam olarak destekliyoruz. Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır. Ukrayna giderek daha fazla birlikte çalışabilir hale geldi ve İttifak ile siyasi açıdan bütünleşti.” ifadeleri yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın tek sorumlusu olduğu vurgulanan bildirgede, Rus kuvvetlerinin ve yetkililerinin insan hakları ihlalleri, savaş suçları ve diğer uluslararası hukuk ihlalleri için cezasız kalmayacağı kaydedildi.

Tüm ülkelere Ukrayna’da Rusya’ya yardım etmeme çağrısı yapılan bildirgede, Belarus, Kuzey Kore, İran ve Çin’e atıfta bulunularak, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kolaylaştıran ve dolayısıyla uzatan herkesi kınıyoruz.” denildi. Çin, Rusya’nın savaş çabalarının “kesin olarak kolaylaştırıcısı” olarak nitelendirilirken, Pekin’in Avrupa-Atlantik güvenliğine sistemik zorluklar yaratmaya devam ettiği belirtildi.

Çin’e, Rusya’nın Ukrayna’daki mücadelesine maddi ve siyasi desteği durdurması çağrısında bulunuldu ve Çin’in uzay yetenekleri ve nükleer cephaneliğinin hızla genişlemesiyle ilgili endişeler dile getirildi. Pekin’e stratejik risk azaltma görüşmelerine katılma çağrısı yapılan bildirgede, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı mücadelesinde verdiği tüm desteği durdurması istendi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Rusya’nın savaş çabalarına her türlü maddi ve siyasi desteği durdurması çağrısında bulunuldu.

Terörle mücadelenin NATO’nun kolektif savunması açısından vazgeçilmez olduğu vurgulanan bildirgede, “Teröristler ve terör örgütleri tarafından ortaya konan tehdit ve zorluklara kararlılıkla karşı koymaya devam edeceğiz.” denildi. Ayrıca, Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgelerinin stratejik önemi vurgulandı ve NATO’nun bölgenin güvenliğine ve istikrarına güçlü bir şekilde bağlı olduğu ifade edildi.

Bölgesel barış ve güvenliği desteklemek amacıyla Batı Balkanlar ile siyasi diyaloğun ve pratik işbirliğinin geliştirilmeye devam edileceği, 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne atıfta bulunularak, Karadeniz bölgesinin güvenliği, emniyeti, istikrarı ve seyrüsefer özgürlüğünü korumaya yönelik çabalara destek teyit edildi.

  1. NATO Zirvesine ev sahipliği için ABD’ye teşekkür edilirken, 2025’te Hollanda’da yapılacak zirvenin ardından bir sonraki zirvenin Türkiye’de gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap