Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki Filistin’e destek gösterilerinde 36 kişi gözaltına alındı

Ohio Eyalet Üniversitesi'ndeki Filistin'e destek gösterileri sırasında 16 öğrenci ve 36 kişinin kampüse izinsiz giriş suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

Yayın: 27.04.2024 - 14:38

39 kez okundu

Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki Filistin’e destek gösterilerinde 36 kişi gözaltına alındı

Üniversite Sözcüsü Ben Johnson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Columbus’taki ana yerleşkede gözaltına alınan 36 kişiden 20’sinin üniversiteyle bir bağlantısının olmadığını, 16’sının ise öğrenci olduğunu belirtti.

Johnson, yerel bir kanala yaptığı açıklamada üniversitede gece kamp yapma ve etkinlik düzenlemenin yasak olduğunu vurguladı.

Anayasal haklarını kullanan göstericilere bir süre sonra dağılmaları talimatı verildiğini aktaran Johnson, “Birçok uyarının ardından ayrılmayı reddeden kişiler gözaltına alındı ve mülke izinsiz girmekle suçlandı” şeklinde konuştu.

Ohio Eyalet Üniversitesi binalarının çatılarına yerleştirilen keskin nişancıların fotoğrafları ve videoları, dün sosyal medyada hızla yayıldı.

Üniversite yönetimi, söz konusu kişilerin eyalet güvenlik güçlerinden olduğunu açıkladı.

Geçen hafta, New York’taki Columbia Üniversitesi Rektörü’nün polisten kampüs bahçesinde oturma eylemi düzenleyen göstericileri tutuklamasını istemesiyle alevlenen Filistin destekçisi protestolar, birçok öğretim görevlisi, profesör ve bazı siyasetçilerin destek vermesiyle ABD genelindeki üniversitelerde yayıldı. Bu durum, üniversite yönetimlerinin bu gösterileri sonlandırma çabalarını zorlaştırıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap