Refah sınır kapısı açıldı

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği, bugün yerel saat 10.00'da resmi olarak açılacağını açıkladıktan sonra, Gazze Şeridi'nde bulunan Refah Sınır Kapısı da hemen ardından, yaklaşık olarak saat 10.15'te açıldı. Mısır medyasının aktardığı bilgilere göre, Gazze'ye uzun bir süredir beklenen yardım TIR'larının ilk aşamada geçişi başladı.

Yayın: 21.10.2023 - 17:52

73 kez okundu

Refah sınır kapısı açıldı

Gazze’deki insanlar için umut verici olan bu gelişmeyle, 15 gün boyunca bekleyen bölgeye ilk etapta 20 yardım TIR’ının gönderileceği duyuruldu.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici olarak saat 10.00’da açılacağı bilgisini aldıktan sonra duyuruda bulundu.

Bu duyurunun ardından İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, yerel saat dilimine göre 10.00’da kapıların açılacağını açıkladı. Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla, Gazze’ye yönelik insani yardım TIR’larının geçişi, Mısır medyasının aktardığına göre, ilk aşamada başlamış durumda.

Kuzey Sina Müdürü Halid Zayid, Refah Sınır Kapısı’ndan İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’ne giden ilk yardım konvoyunun 20 TIR’dan oluştuğunu açıkladı. Zayid, Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici bir süre için açıldığını ve insani yardımların bölgeye ulaşmaya başladığını belirtti. İlk yardım konvoyunun 20 TIR içerdiğini ve bu yardımların özellikle gıda malzemeleri ve tıbbi malzemelerden oluştuğunu ifade etti.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisi, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından sağlanan “temel insani yardımların” Mısır sınırından Gazze’ye ulaştığını bildirmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap