Rum basınına göre Holguin, Guterres’e rapor değil bilgi notu sunacak

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin, Rum basınına göre, önümüzdeki hafta Guterres’e Kıbrıs sorununda bugüne kadar harcadığı çabalarla ilgili bilgi notu sunacak.

Yayın: 25.05.2024 - 09:06

103 kez okundu

Rum basınına göre Holguin, Guterres’e rapor değil bilgi notu sunacak

Fileleftheros, haberi “Rapor Ancak BM Güvenlik Konseyi Emriyle…. Holguin Gelecek Hafta Guterres’e Kıbrıs Sorunundaki Bugüne Kadarki Çabaları Hakkında Bilgi Verecek” başlığıyla aktardı.

Habere göre diplomatik kaynaklar, raporların Güvenlik Konseyi’nin emri ya da kararı üzerine sunulduğunu belirtti. Kıbrıs sorunuyla ilgili raporların, Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi’ne sunacağı iyi niyet misyonu ve BM Barış Gücü ile ilgili raporlar olacağına dikkat çekildi.

Gazete, Holguin’in Guterres’e sunacağı bilgi notunun gayriresmi bir belge olacağını ve içeriğinin daha sonra Guterres tarafından iyi niyet misyonu ve Barış Gücü raporlarında kullanılabileceğini belirtti.

Haberde, “Holguin’in yapacağı bilgilendirmenin, Kıbrıs sorununda daha sonra harcanacak çabalar açısından büyük önem taşıyacağı, Guterres’in bundan sonraki hareketlerini belirleyeceği” görüşüne yer verildi ve Guterres’in Holguin’i “cebinde bazı direktiflerle, yeniden Ada’ya gönderebileceği” öne sürüldü.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap