Sağlık Bakan Dinçyürek başkanlığında “Engelli Bireylerin Sağlık Hizmetine Erişimini Kolaylaştırma” komitesi oluşturuldu

Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek liderliğinde, engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde özel bir komite oluşturuldu.

Yayın: 31.01.2024 - 14:45

38 kez okundu

Sağlık Bakan Dinçyürek başkanlığında “Engelli Bireylerin Sağlık Hizmetine Erişimini Kolaylaştırma” komitesi oluşturuldu

Bugün Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen ilk toplantıda, Bakan Dinçyürek, engelli bireylerin sağlık hizmetlerine ulaşımını iyileştirmek adına kurulan çalışma komitesini tanıttı. Toplantıda, ileri yaş grubu, onkoloji hastaları ve psikiyatrik hastaların da dâhil olduğu hassas grupların sağlık erişim sorunlarının ele alınacağı belirtildi.

Bakan Dinçyürek, yaptığı konuşmada, komitenin engelli bireylerle sınırlı kalmayacağını vurgulayarak, tüm hassas grupların sağlık erişim sorunlarını dikkatlice inceleyeceklerini ve küçük dokunuşlarla hızlı çözümler hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, sağlıkla ilgili otomasyon yazılımları üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Dinçyürek, komitenin bu yazılımların uygulanabilirlik açısından katkı sağlayacağını ve tamamlanmadan önce tespit edilen ihtiyaçları dikkate alacaklarını açıkladı.

Toplantının genel kapsamını belirledikten sonra, her iki haftada bir düzenli toplantılar yapılacağını duyuran Dinçyürek, bu toplantılarda ilgili paydaşlarla mevcut durum ve yapılacaklar konusunda değerlendirmeler yapılacağını ve aynı zamanda bakanlık personeli ile sağlık merkezlerinde yerinde incelemeler gerçekleştirileceğini paylaştı.

Dinçyürek, toplantının ardından Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı Pr. Dr. Gökmen Dağlı’nın teşekkür konuşmasına yer verdi. Dağlı, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan komiteye teşekkür ederek, ülkenin gelişmişliğinin sağlık ve eğitimden geçtiğini belirtti. Ayrıca, üniversiteler olarak bilimsel anlamda komiteye katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade ederek, gerçekleştirilecek çalışmaların büyük kolaylıklar sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Toplantının sonunda, katılımcılar tarafından komitenin toplum yararına değerli çalışmalar gerçekleştireceğine olan inanç dile getirilerek, Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek’e teşekkür edildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap