Sağlık Bakanı Dinçyürek: Sağlık sektörümüzün dünyada hak ettiği yeri almasını istiyoruz

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, sağlık sektöründe bireysel çözümler yerine sistemi iyileştirmenin ana hedef olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin sağlık sektörünün uluslararası düzeyde tanınmasını amaçladıklarını ifade etti.

Yayın: 23.10.2023 - 19:40

53 kez okundu

Sağlık Bakanı Dinçyürek: Sağlık sektörümüzün dünyada hak ettiği yeri almasını istiyoruz

Dinçyürek, İstanbul’daki 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’na katılıp bir konuşma gerçekleştirdiğini ve aynı zamanda Türkiye Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüşmeler yaptığını belirtti. Bu görüşmeler sonucunda “TC Sağlık Bakanlığı ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında 2023-2025 yılları için bir iş birliği eylem planı”nın imzalandığını açıkladı. Ayrıca, bu eylem planının hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini ve kamu hizmetlerine katkı sağlayarak sağlık sistemine önemli destekler sunacağını vurguladı.

Dinçyürek ayrıca, “İlaç takip sistemi, altyapı güçlendirmesi, yeni tıbbi ekipman ve ilaç temini gibi birçok konuda bize yardımcı olan Türkiye’ye ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Bu desteklerin, yakın bir zamanda somut adımlarla hayata geçeceğine inanıyoruz” dedi.

İstanbul’da ayrıca diğer ülkelerin sağlık bakanlarıyla görüşmeler yaptığını belirten Dinçyürek, bu temaslardan KKTC sağlık hizmetlerinin uluslararası arenada daha fazla tanınması için ivme kazandığını düşündüklerini ifade etti.

Gelecekte dış temasları artırmayı planladıklarını ve KKTC’nin sağlık sektörünün uluslararası alanda hak ettiği yere gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Dinçyürek, hastane ve sağlık hizmetlerini geliştirme ve altyapıyı güçlendirme amacıyla çalışmaları sürdüreceklerini belirtti. Ayrıca, E-sağlık çalışmalarına özellikle kayıt sistemi açısından daha fazla odaklanacaklarını ve Genel Sağlık Sigortası çalışmalarını hızlandıracaklarını da ekledi. Bu kapsamda yasa çalışmaları, yazılım geliştirme, bilgi aktarımı ve eğitim çalışmalarının çok yönlü bir süreç olarak ilerleyeceğini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap