Sibel Tatar, “Kadın iş gücünden daha fazla faydalanılmalı“

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi olan Sibel Tatar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Konseyi tarafından düzenlenen "Girişimci Motivasyon Cafe" etkinliğinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Yayın: 07.11.2023 - 14:12

29 kez okundu

Sibel Tatar, “Kadın iş gücünden daha fazla faydalanılmalı“

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Sibel Tatar, bu etkinliği Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, KTTO Kadın Girişimciler Başkanı Yaprak Özyalçın ve diğer oda yöneticilerini tebrik ederek, güçlü kadın rol modellerini davet ederek kadın girişimcilerin motivasyonunu artırarak güçlendirmenin önemini vurguladı.

Kıbrıs Türk ekonomisinin gelişmesi ve güçlenmesi için kadın girişimcilerin hayati bir rol oynadığını belirten Sibel Tatar, toplumun gelişmesi için örnek kadın girişimci sayısının artması gerektiğine dikkat çekti. Kadın girişimciliği teşvik etmek için atılması gereken adımların altını çizen Sibel Tatar, kadın istihdamının özel sektörde az olmasının ve “cam tavan” engelinin kadınların ilerlemesini sınırlayan faktörler olduğuna işaret etti.

Kadınların özellikle özel sektörde erkeklere göre daha az istihdam edildiğini vurgulayan Sibel Tatar, bu nedenle kadınların girişimci olmaya yönlendiğini ifade etti. Ayrıca, kadın girişimcilerin ekonomik, sosyal ve ailesel sorunları çözme gerekliliğine de dikkat çekti.

Sibel Tatar, kadın girişimcilerin karşılaştığı ciddi engellerin, kadınların azimli ve sabırlı olmasından kaynaklandığını belirtti. Evde yapılan işler gibi kadınlara atfedilen mesleklerin de dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, kadınların iş hayatında daha fazla desteklenmesi ve kayıt dışı ekonominin engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Kredi sağlama konusunda kadın girişimcilere kolaylık sağlanması gerektiğini savunan Sibel Tatar, kadın girişimcilerin katkılarının yeterince değer görmemesinin üzücü olduğunu ifade etti. Kamuda kadın istihdamının daha yüksek olduğunu belirten Sibel Tatar, bu durumun girişimcilik fırsatlarının sınırlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kadınların kamu sınavlarında başarılı olduğuna dikkat çeken Sibel Tatar, bazı meslek dallarının kadınlar tarafından tercih edilmemesi durumunda teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Üst kademe devlet çalışanlarının çoğunluğunun erkeklerden oluştuğuna dikkat çeken Sibel Tatar, kadın iş gücünün daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini ve kadın girişimcilerin sayısının artmasını umut ettiğini ifade etti.

Son olarak, Sibel Tatar, Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt şirketini kuran ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olan Nurten Öztürk’ün konuşmasını dinlemekten heyecan duyduğunu belirtti ve sözlerini ünlü oyuncu Meryl Streep’in şu sözüyle tamamladı: “Bir işin konuşulmasını istiyorsan erkeğe söyle, bir işin yapılmasını istiyorsan kadına söyle.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap