Sibel Tatar, KKTC’de başlattıkları “sıfır atık” projesi ile ilgili bilgi verdi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi, Sibel Tatar, KKTC'de yürüttükleri "sıfır atık" projelerini anlattı.

Yayın: 02.11.2023 - 14:27

54 kez okundu

Sibel Tatar, KKTC’de başlattıkları “sıfır atık” projesi ile ilgili bilgi verdi

Bu projeleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelerek “Dünya Şehirler Günü” programına katılan Tatar, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Tatar, program için birçok ülkenin lider eşleriyle İstanbul’a geldiklerini ve burada harika bir misafirperverlikle karşılandıklarını belirtti. Ayrıca, çevre ve sıfır atık konusunda düzenlenen konferansa katılarak önemli konuşmaları dinlediklerini aktardı.

Konferans sonrasında lider eşlerinin Topkapı Sarayı’nı ziyaret ettiklerini söyleyen Tatar, misafirlerin sarayın etkileyici atmosferinden etkilendiklerini ve İstanbul’un güzelliklerinden çok etkilenildiğini paylaştı.

Tatar, “Bu vesileyle kendimi bir bakıma ev sahibi gibi hissettim. Çünkü sadece Türkiye’ye bu kadar yakın olmakla kalmadım, aynı zamanda 15 yıl boyunca İstanbul’da yaşadım, bu nedenle ev sahipliği hissi uyandırdı. Diğer lider eşlerinin de Türkiye’nin ve Emine Hanımefendi’nin ev sahipliğinden etkilendiklerini gördüm ve bu beni çok sevindirdi.” dedi.

İstanbul’a gelişlerinin bir diğer amacının, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’nı imzalamak olduğunu vurgulayan Tatar, “Elbette, daha önce bazı kişiler bunu New York’ta imzalamış olabilirler, ancak bu beyannameye diğer lider eşleriyle birlikte imza atmak da bizim için önemliydi.” ifadelerini kullandı.

Tatar, 2017’de Emine Erdoğan liderliğinde Türkiye’de başlatılan sıfır atık projesinin uluslararası düzeyde takdir ve ödüllerle karşılandığına dikkat çekti. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in önerisiyle oluşturulan Sıfır Atık Danışma Kurulu’na Emine Erdoğan’ın başkanlık ettiğini hatırlattı ve bu kurulun ilk toplantısının uzmanların katılımıyla İstanbul’da düzenlendiğini belirtti.

Tatar, atıkların iklim krizleriyle mücadelede oynadığı rolü vurgulayan bu beyannamenin, ülkeler ve dünya genelinde önemli bir taahhüt olduğunu ve imza atarak bu konuda çalışma sözü verdiklerini ifade etti.

Tatar ayrıca “sıfır atık” konusundaki projelerini de detaylıca anlattı. Tatlısu Belediyesi’nde başlattıkları “Hedef Sıfır Atık Tatlısu Pilot Projesi”ni örnek gösterdi. Bu projenin sürdürülebilir bir başarıya ulaştığını ve Tatlısu’nun yüzde 80 geri dönüşüm yapılan bir bölge haline geldiğini belirtti. Projeye cam dönüştürme ve kırma makinesi hediye ederek Kuzey Kıbrıs’ın camlarının geri dönüştürülebilir hale gelmesine katkı sağladıklarını açıkladı.

Tatar, geri dönüşüm firmalarıyla belediye arasında imzalanan protokolün atıkların toplanmasını ve geri dönüşüme gönderilmesini kolaylaştırdığını da paylaştı.

Tatlısu’nun turistik bir bölge olduğuna dikkat çeken Tatar, bu nedenle “cüce fil” formunda pet şişe toplama konteynerleri oluşturarak çevresel bilinci artırmayı amaçladıklarını ve bölge halkını projeye eğitimlerle hazırladıklarını anlattı.

Son olarak, Tatar, “2023 yılında artık çöp değil geri dönüşümü konuşmamız gerektiğini düşünüyorum ve atıkların tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Tüm dünya iklim krizleriyle mücadele konusunda çağrılar yapıyor. Dolayısıyla bizim de öncelikle ülkemiz ve ardından dünya için bu projeyi hayata geçirmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.” dedi.

Tatar, sıfır atık hedefine ulaşmak için çevresel bilincin gelişmesi ve israfın önlenmesinin gerektiğini vurgulayarak, bu projenin daha fazla ülke tarafından benimsenmesini umut ettiğini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap