Stoltenberg, Ukrayna’da barışın korunması için en iyi güvencenin NATO’nun 5. maddesi olacağını söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'da barış sağlandıktan sonra ülkenin güvenliğinin korunmasında NATO'nun 5. maddesinin "en iyi ve en güçlü" güvence olacağını ifade etti.

Yayın: 10.07.2024 - 19:43

99 kez okundu

Stoltenberg, Ukrayna’da barışın korunması için en iyi güvencenin NATO’nun 5. maddesi olacağını söyledi

Stoltenberg, Washington’da düzenlenen NATO Zirvesi’nde “NATO Kamu Forumu” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki çatışmanın sona ermesinin ardından Rusya’yı daha fazla saldırıdan caydırmak için Ukrayna’nın yeterli savunma kapasitesine sahip olmasının önemini vurguladı.

Ukrayna’nın güvenlik garantilerine ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Stoltenberg, “En iyi ve en güçlü güvence NATO’nun 5. maddesi olacaktır.” dedi.

Stoltenberg, geçmişte Avrupa ve ABD’nin bazı taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle Ukrayna’ya askeri yardımların geciktiğini belirterek, bu durumun “boşluklar” oluşturduğunu söyledi. Ancak, Ukraynalıların sahada ilerlemeyi sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Müttefiklerin vaatlerini yerine getireceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’ya yönelik uzun vadeli destek taahhüdünün yük paylaşımı konusunda da bir mutabakat oluşturacağını ve daha fazla şeffaflık sağlayacağını ifade etti.

Görevi ekim ayında sona erecek olan Stoltenberg, kendisini iyimser biri olarak tanımlayarak, NATO’nun tüm farklılıklara rağmen güçlü olduğunu ve ittifakın nüfuzunu sürdürmeye devam ettiğini belirtti. “Zorluklarla karşılaşıldığında hükümetler, siyasetçiler ve milletvekilleri birlikte daha güçlü ve güvende olduğumuzu fark ediyor. Bu da çok güçlü bir mesaj.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap