Stoltenberg, Ukrayna’ya desteğin NATO’yu çatışmaya taraf yapmayacağını söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya askeri destek konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yayın: 11.07.2024 - 09:58

78 kez okundu

Stoltenberg, Ukrayna’ya desteğin NATO’yu çatışmaya taraf yapmayacağını söyledi

Stoltenberg, NATO’nun bu yardımları yaparken çatışmanın doğrudan tarafı olmayacağını, ancak Ukrayna’nın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı olacağını vurguladı.

NATO Zirvesi çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında Stoltenberg, müttefiklerin transatlantik savunmayı güçlendirme kararı aldığını ve bu bağlamda endüstriyel üretimin arttırılacağını söyledi. Ayrıca hava ve füze savunma sistemlerinin de geliştirileceğini belirtti.

Stoltenberg, yarın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin katılımıyla Ukrayna-NATO Konseyi’nin toplanacağını açıkladı.

Ukrayna’ya yönelik destek paketinin kabul edildiğini belirten Stoltenberg, “Bu yardımlar savaşı uzatmak için değil, aksine savaşı bir an önce sonlandırmak için yapılıyor.” dedi.

Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e boyun eğmek istemediklerini ve bu nedenle kararlı olmaları gerektiğini ifade ederek, Ukrayna’nın temel reformları sürdürmesi durumunda NATO üyeliğinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın güvenlik güçlerine uzun vadeli desteğin devam edeceğinin altını çizen Stoltenberg, “NATO, Ukrayna’ya askeri destek sağlarken çatışmanın tarafı olmayacak. Bu destek, Ukrayna’nın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı olacak.” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusundaki ifadelerinin önemini vurgulayarak, “Kelimeler önemlidir, beklentileri ve gündemi şekillendirir. Ancak nihayetinde faaliyetler belirleyici olacaktır.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap