Su skandalı: Nestle ve diğer şirketlerin musluk suyu iddiaları

Radio France ve Le Monde gazetesi tarafından yapılan bir araştırmada, Nestle’nin de aralarında bulunduğu birçok firmanın piyasada doğal veya kaynak suyu olarak satılan ürünlerde kullanılan suların aslında musluk suyundan bir farkı olmadığı ortaya çıktı. Bu suların musluk suyundan farkı olmayan arıtmaya tabii tutulmuş sulardan şişelendiği iddia edildi.

Yayın: 11.02.2024 - 23:22

91 kez okundu

Su skandalı: Nestle ve diğer şirketlerin musluk suyu iddiaları

İki yayın organı tarafından kaleme alınan makalede, dünya genelinde tanınmış markaların içme suyu ürünlerinde hileli uygulamalara başvurduklarının tespit edildiği belirtildi. Bu firmalar arasında dünya lideri olan Nestlé’nin yanı sıra Perrier, Vittel, Contrex gibi birçok marka bulunuyor. Ürünlerin fiyatlarının diğer markalara göre 100 kat daha fazla olduğuna da vurgu yapıldı.

Nestlé’nin üç yıl boyunca yasa dışı filtreleme yöntemlerini kullandığı belirtilirken, normalde içme suyu için yasaklanmış arıtma yöntemlerine başvurduğu ve bu durumun yetkililer tarafından da bilindiği iddia edildi. Avrupa Birliği kurallarına göre doğal mineralli suların mikrobiyolojik kalite açısından doğal olarak yüksek kalitede olması gerekiyor ve herhangi bir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaması gerekiyor. Ancak söz konusu firmaların normal şehir şebeke suyunda kullanılan yöntemleri kullandığı belirtiliyor.

Nestlé, kaynakların çevresel değişiklikler nedeniyle temel özelliklerinin istikrarını tehlikeye atabileceği ve fabrikanın borularından geçerken çeşitli kimyasal veya mikrobiyolojik unsurların birikebileceği gerekçesiyle bu filtreleme yönteminin kullanılmasını savundu.

Nestlé’nin 2021 yılında Fransız hükümetine suyun yasadışı filtrelenmesi hakkında bilgi verdiği belirtiliyor. Şirket, Vosges bölgesindeki bazı kaynakların iklimsel tehlikelere karşı hassasiyeti nedeniyle üretim hacminin azaldığını belirtti. Bu durum, Hépar ve Contrex markalarının üretiminde düşüşe neden oldu.

Öte yandan, Nestlé, Gard bölgesindeki kaynakları Maison Perrier adlı yeni bir aromalı su ve enerji içeceği markası için kullanarak alternatif bir çözüm buldu. Bu içecekler maden suyu kategorisine girmediği için Avrupa’nın belirlediği düzenlemelere tabi olarak görülmemekte.

Yasak filtreleme yöntemlerinin tam olarak ne zaman durdurulduğu henüz bilinmiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap