Tatar: “Rum tarafının niyeti Kıbrıs Türkü’nü yok etmek, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlamaktır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarında Rum tarafının niyetini eleştirerek, onların amacının Kıbrıs Türklerini federasyon görüşmelerine çekmek ve tek taraflı olarak Avrupa Birliği'ne üye oldukları halde Kıbrıs Türklerini yok etmek olduğunu belirtti. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki rolünü de dışlamak istediklerini ifade etti.

Yayın: 11.07.2024 - 16:22

91 kez okundu

Tatar: “Rum tarafının niyeti Kıbrıs Türkü’nü yok etmek, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlamaktır”

“Egemenliğimiz pazarlığa açık değil” diyen Tatar, Kıbrıs Türk tarafının ancak iki devletli bir çözüm ve KKTC’nin güçlendirilmesiyle ilerleme sağlayabileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaretinde ülkenin kalkınması ve ekonomisine katkı sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu belirtti ve birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

Müzakerelerle ilgili olarak BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi ile yapılan görüşmelerde de durumu ele alan Tatar, müzakerelerin başlaması için öncelikle Kıbrıs Türklerinin egemenliğinin tanınmasını şart koştu. Ayrıca müzakerelerin serbest ve karşılıklı olarak kabul edilebilir şartlarda yapılması gerektiğini vurguladı.

Rum tarafının Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gördüğünü ve egemenliklerinin temel bir hak olduğunu savunan Tatar, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak Avrupa Birliği’ne alınmasını eleştirerek, Kıbrıs Türklerinin yıllardır ambargo ve izolasyon altında yaşadığını dile getirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap