TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Kafkasya’da barış için elimizden geleni yapıyor ve yapacağız

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahiba Gafarova ile TBMM'de bir araya geldi.

Yayın: 26.10.2023 - 12:45

67 kez okundu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Kafkasya’da barış için elimizden geleni yapıyor ve yapacağız

Kurtulmuş, Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgesel sorunlara ortak çözüm bulma sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Öncelikle Kafkaslar’da barışın hızla sağlanması gerekiyor ve bu zor coğrafyada barışın kalıcı bir şekilde tesis edilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Kurtulmuş, Gafarova ile baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya başkanlık etti. İki ülke ilişkilerinin ‘iki devlet, tek millet’ ilkesiyle sürdüğünü vurgulayan Kurtulmuş, yakın iş birliği sayesinde bölgede uzun süredir devam eden sorunların çözülmeye başlandığını ifade etti. Ayrıca, 2. Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanmasının, Güney Kafkasya’da gerilimi azaltma, barışı sağlama ve refahı temin etme açısından büyük önem taşıdığını da vurguladı.

ÇATIŞMALI BİR SÜRECE EVRİLEBİLİR

Kurtulmuş, Azerbaycan’ın sahada kazandığı zaferin artık masada sonuçlandırılması ve taçlandırılması gereken bir döneme girildiğini belirtti. Ayrıca, bazı uluslararası çevrelerin Azerbaycan’ın haklı mücadelesini engellemeye çalıştığını ve bu amaçla kampanyalar düzenlediğini ifade etti. Ancak Kurtulmuş, Azerbaycan’ın haklı mücadelesini sahada kazanmış olduğunu ve bu meseleyi tamamen kalıcı bir şekilde çözeceğine inandığını vurguladı.

Kurtulmuş, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin, önümüzdeki dönemin yüksek gerilimlere ve çatışmalara zemin hazırlayabileceğini belirtti.

Kurtulmuş, Balkanlar’ın bir barut fıçısına dönüşme riski, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Karadeniz bölgesinin tehlikeli bir şekilde ısınmasına neden olması ve Kafkaslar’daki sorunların devam etmesi gibi faktörlerin, bölgede dikkatli ve sorumlu davranmayı gerektirdiğini vurguladı. Ayrıca, Orta Doğu’daki çatışmaların bölge sınırlarının ötesine taşma potansiyeli olduğunu da ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye ve Azerbaycan’ın dost ve kardeş ülkeler olarak, milli meselelerinde yakınlaşmanın yanı sıra bölgesel sorunlara ortak çözümler üretme sorumluluğunda olduklarını belirtti. Bu bağlamda, öncelikli olarak Kafkas bölgesinde barışın hemen sağlanması gerektiğini ve bu zorlu coğrafyada barışın kalıcı bir şekilde tesis edilmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap