Thalassemia hastaları, yaşadıkları ilaç sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi yapıyor

Thalassemi Derneği, bugün Sağlık Bakanlığı binası önünde gerçekleştirdiği 5 saatlik oturma eylemiyle ilaç sıkıntılarına ve taleplere dikkat çekiyor.

Yayın: 19.04.2024 - 13:24

35 kez okundu

Thalassemia hastaları, yaşadıkları ilaç sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi yapıyor

Eylem öncesinde dernek yetkilileri ve hastalar, Thalassemi Merkezi’nde sorunlarını basın açıklamasıyla dile getirdi. Dernek yetkilileri, 20 yıldır kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış bir ilacın, yeni çıkmış ve kanıtlanmamış bir muadil ile değiştirilmek istendiğini belirterek hükümete doğru adımlar atmaları çağrısında bulundu.

Dernek Başkanı Çiğdem Beşevlerli, hastaların ulaşamadığı bir ilacın tedavideki önemine vurgu yaparak, güvenilir ilaçların kullanılmasını istediklerini dile getirdi. Ayrıca, yeni ilaçların bilinmeyen risklerine ve yan etkilerine dikkat çekti.

Beşevlerli, Thalassemi hastalarının yaşam kalitesini artırmak için kan transfüzyonu ve düzenli ilaç kullanımının önemine işaret ederek, devletin bu ilaçları temin etmesi gerektiğini vurguladı. Dernek Genel Sekreteri Sertunç Tuncel de, güvenilir ilaca erişimdeki sorunları dile getirerek, yeni ilaçların risklerine karşı uyarıda bulundu.

Dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Varoğlu ise, fiyat odaklı ilaç temini politikalarını eleştirerek, güvenli ilaca erişimlerinin sağlanmasını talep etti. Hastalar, Sağlık Bakanlığı’na geçerek eylemlerini başlattılar ve sağlık sisteminin kaliteli tedaviyi garanti etmesi için çağrıda bulundular.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap