Tıp-İş, sağlık merkezlerinin hala depreme dayanıklı olmadığını kaydetti

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Yönetim Kurulu, 6 Şubat depremlerinin birinci yılında sağlık merkezlerinin hala depreme dayanıklı olmadığını belirtti.

Yayın: 05.02.2024 - 16:57

45 kez okundu

Tıp-İş, sağlık merkezlerinin hala depreme dayanıklı olmadığını kaydetti

Tıp-İş tarafından yapılan açıklamada, ülkede ve bölgede deprem olasılığının varlığı ve riskin arttığı gerçeğiyle karşılaşılan ilk zamanlarda, yaşam alanlarını depreme dayanıklı hale getirmek amacıyla başlatılan çalışmaların zamanla unutulduğu vurgulandı.

Açıklamada, “1 yılın sonunda, olası bir depremde yaralananları yaşama bağlayacak hastanelerimizde gözle görülür bir tadilat-tamirat veya yenileme çalışması yapılmadı. Dahası deprem tatbikatı bile yapılmadı. Hastane afet ve acil durum planı oluşturulmadı ve uygulamaya girmedi” denildi.

“Oysa kısa zaman önce ülkemizin en büyük kamu hastanesi olan Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın olayında, hastalarımızın tamamen sağlık emekçilerinin çabaları ile kurtarılabildiği hala hafızalarımızdadır.

Yeni ve geri dönüşsüz acılar ve kayıplar yaşanmaması için, ülkemizdeki tüm sağlık merkezlerinin olası tüm acil durum ve afetlere karşı hazırlıklı ve dayanıklı hale getirilmesi hayati öneme sahiptir.

Bu sebeple, hükümeti acilen harekete geçmeye, güvenli sağlık merkezleri oluşturulması için gerekli tüm çalışmaları ivedilikle tamamlamaya davet ediyoruz. Hastane afet ve acil durum planlarının oluşturularak derhal hayata geçirilmesi ve olası acil durum ve afetlerin bu planlar çerçevesinde profesyonelce yönetilmesi şarttır.”

Açıklamada, Tıp-İş’in konunun takipçisi olacağı vurgulanarak, “6 Şubat 2023 depreminde hayatını kaybeden tüm insanların, hepimizi derinden yaralayan Şampiyon Meleklerimizin anıları önünde saygıyla eğiliriz. Şampiyon Meleklerimiz için başlatılan adalet arayışı ve mücadelesine verdiğimiz desteği ise bir kez daha bildirmek isteriz.” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap