Türkiye, son 23 yılın en kurak haziran ayını yaşadı

Bu yılın Haziran ayında Türkiye genelinde yağış miktarı, uzun yıllar ortalamasına göre %65, geçen yılın aynı dönemine göre ise %80 azaldı. Bu, Türkiye'de son 23 yılın en düşük Haziran yağışları olarak kaydedildi.

Yayın: 11.07.2024 - 12:32

49 kez okundu

Türkiye, son 23 yılın en kurak haziran ayını yaşadı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2024 Yılı Haziran Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre, 1991-2020 yılları arasında Haziran ayı ortalama yağış miktarı metrekare başına 33,6 kilogramdı. Geçen yıl Haziran ayında metrekare başına 58,1 kilogram yağış düşerken, bu yıl aynı dönemde bu miktar 11,9 kilograma geriledi. Bu durum, yağışlarda uzun yıllar ortalamasına göre %65, geçen yıl Haziran ayına göre ise %80 oranında bir azalma olduğunu gösteriyor.

Bölgesel Yağış Değişimleri

Haziran ayında Batı ve Orta Karadeniz, Kırklareli hariç Marmara Bölgesi, kıyı Ege, Antalya’nın doğusu, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır ve Bingöl çevrelerinde normal yağış miktarına göre yaklaşık %60 azalma yaşandı. Öte yandan, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin sahil kesimlerinde Haziran yağışları %20’nin üzerinde arttı.

Bölge Genelinde Yağışlar

Tüm bölgeler, uzun yıllar ortalamasının altında yağış aldı. En büyük azalma %92 ile Marmara Bölgesi’nde kaydedildi. Ege ve Akdeniz bölgelerinde son 23 yılın, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde son 21 yılın, İç Anadolu Bölgesi’nde ise son 12 yılın en düşük yağışları görüldü.

İl Bazında Yağışlar

En fazla yağış metrekare başına 97 kilogram ile Rize’de, en az yağış ise metrekare başına 0,4 kilogram ile İzmir’de ölçüldü. Yağış miktarlarında normaline göre en fazla artış %26 ile Hakkari’de, en fazla azalma ise %98 ile Çanakkale’de kaydedildi.

Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kocaeli ve Yalova’da son 64 yılın, Adana, Ardahan ve Osmaniye’de son 44 yılın, Adıyaman, Aydın ve Kütahya’da son 23 yılın, Manisa’da son 22 yılın, Amasya, Balıkesir, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Karabük ve Kastamonu’da ise son 21 yılın en düşük yağışı kaydedildi.

Yağışlı Gün Sayısı

Türkiye genelinde yağışlı gün sayısı 1991-2020 ortalamasında 6,5 gün olarak hesaplanırken, bu yıl Haziran ayında ortalama 3,4 gün oldu. Ege Bölgesi’nin orta ve kıyı kesimi, Antalya’nın batısı, Adana’nın güneyi, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağışlı gün sayısı 3 günün altına düştü. Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimleri ile Doğu Karadeniz çevrelerinde ise yağışlı gün sayısı 10-15 gün arasında değişti.

Bölgesel Yağış Azalmaları

Marmara Bölgesi’nde Haziran yağışları metrekare başına 3,4 kilogram olarak ölçüldü ve hem uzun yıllar ortalamasına hem de geçen yıla göre %92 azalma kaydedildi. Ege Bölgesi’nde yağışlar metrekare başına 4,9 kilogram olarak gerçekleşti ve normale göre %81, geçen yıla göre %93 düştü. Akdeniz Bölgesi’nde ise yağışlar metrekare başına 6,4 kilogram olarak ölçüldü ve normale göre %70, geçen yıla göre %87 azaldı.

İç Anadolu Bölgesi’nde Haziran ayında düşen yağış miktarı metrekare başına 15,6 kilogram olarak hesaplandı ve bu bölgedeki yağışlar normale göre %57, bir önceki yılın aynı ayına göre %79 azaldı. Karadeniz Bölgesi’ne Haziran ayında metrekare başına 23,1 kilogram yağış düştü. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise yağışlar metrekare başına 14,7 kilogram olarak ölçüldü ve normale göre %50, geçen yılın aynı ayına göre %61 azaldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Haziran ayında düşen yağış miktarı metrekare başına 2,3 kilogram olarak gerçekleşti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap