Ukrayna’nın Rus kontrolünden kurtardığı Liman kentinde sessizlik hakim

Ukrayna ordusunun bir yıl önce Rus kontrolünden kurtardığı Liman kentinde, savaşın yarattığı zorlu yaşam koşulları ve süregelen çatışmalar nedeniyle sakin bir hayat sürmek oldukça güç…

Yayın: 11.11.2023 - 12:56

107 kez okundu

Ukrayna’nın Rus kontrolünden kurtardığı Liman kentinde sessizlik hakim

Kent, büyük yıkımlara sahne olmuş ve adeta hayalet şehri görünümünde.

Cephe hattına yakın olması sebebiyle askeri araçlar ve ambulanslar ana yolları sürekli olarak doldururken, Rus hava saldırıları nedeniyle sığınaklarda yaşayan ailelere rastlanıyor. Şehirdeki sivil altyapı saldırılar sonucunda yerle bir olduğu için, cesaret edenler bile zorlu koşullarda hayatlarını devam ettiriyor.

Mantar toplamak, bazı siviller için bir geçim kaynağı haline gelmiş durumda. Güvenlikleri için genellikle dışarı çıkmamaya özen gösteren siviller, çeşitli yardım kurumlarından sağlanan yardımlarla hayatta kalmaya çalışıyorlar. Ancak, mayın tehlikesi nedeniyle ormanda mantar toplamak da oldukça riskli bir aktivite haline gelmiş durumda.

Liman’da yaşamak zorlu olsa da, savaş nedeniyle tahliye edilen bazı kişilerin geri dönmeye başladığı görülüyor. Savaşın etkileriyle başa çıkmaya çalışan insanlar, her ne kadar başka yerlerde daha iyi şartlar olabileceğini bilseler de kendi evlerinde olmanın özlemini taşıyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap