Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karıştı!

Sert bir atmosferde geçen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adeta karıştı...

Yayın: 26.10.2023 - 08:52

135 kez okundu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karıştı!

New York şehrindeki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin meselesi hakkında bir araya geldi. Rusya ve Çin, ABD’nin hazırladığı Gazze Şeridi’nde “insani ateşkes” ve insani yardımların güvenli geçişi çağrısını içeren karar tasarısını veto etti.

Karar tasarısı lehine oy kullanan ülkeler arasında Arnavutluk, Fransa, Ekvador, Gabon, Gana, Japonya, Malta, İsviçre, İngiltere ve ABD bulunurken, Rusya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) karşı oy kullandı. Brezilya ve Mozambik ise çekimser kaldı.

Rusya’dan Büyük Tepki

BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya’nın ABD tarafından sunulan karar tasarısı hakkındaki görüşlerini dile getirirken, ABD’nin belgede ateşkes çağrısında bulunmadığını ve Gazze Şeridi’nde sivillere yönelik saldırıları kınamadığını vurguladı. Nebenzia, bu son derece politikleştirilmiş belgenin açık bir amacının olduğunu ifade etti, ve bu amacın sivilleri korumak değil, ABD’nin bölgedeki siyasi çıkarlarına destek sağlamak olduğunu belirtti.

ABD’de Daha Önce Veto Etmişti

Brezilya’nın BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu karar tasarısı, ABD tarafından veto edilmişti. Bu tasarıda, Gazze Şeridi’nde insani bir ateşkesin ilan edilmesi, İsrail’den Gazze’deki sivillerin ve BM personelinin güneye taşınmasının iptal edilmesi talep edilmişti. Aynı zamanda rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunulmuş ve Hamas’ın saldırıları ile sivillere yönelik her türlü şiddet, düşmanlık ve terör eylemleri kınanmıştı.

Rusya Veto Yedi

ABD oylamasının sonrasında, Gazze’de bir insani ateşkes çağrısını içeren Rusya’nın karar tasarısı oylamaya sunuldu.

Oylama sonucunda, tasarıya 4 “kabul”, 9 “çekimser” ve 2 “ret” oyu verildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan ABD ve İngiltere’nin “ret” oyu vermesiyle, Rusya’nın tasarısı reddedilmiş oldu.

Oylama sonrasında, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkelerin ulusal çıkarlarına göre oy kullandığını belirterek, veto eden ülkeleri “cesur olmamakla” eleştirdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood ise Rusya’nın tasarısını eleştirerek, “sahadaki gerçekleri yansıtmadığını” ve bu nedenle vakit harcamayacaklarını ifade etti.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward ise Rusya’nın tasarısını destekleyemediklerini, çünkü tasarının İsrail’in meşru savunma hakkına vurgu yapmadığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap