Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, CHP Genel Başkanı Özel’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40. yıl kutlamaları kapsamında Türkiye'nin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayın: 16.11.2023 - 08:04

199 kez okundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, CHP Genel Başkanı Özel’i kabul etti

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kabulde CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel’i tebrik ederek, partisine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hayırlı olmasını diledi.

 

Tatar, Kıbrıs’ın tarihsel sürecine vurgu yaparak, adanın Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra İngiliz yönetimine geçtiğini ve Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin destekleriyle direniş gösterdiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemine vurgu yaptı ve ‘iki ayrı devletin işbirliğine dayalı bir antlaşma’ taleplerini ifade etti.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kabulde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. yılını ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran CHP’nin ilk genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi olarak Kıbrıs Türklerinin bir devlet sahibi olmasının önemine dikkat çekti. Özel, uluslararası camianın Kıbrıs Türkleriyle ilgili verdiği sözlere vurgu yaparak, hala devam eden ambargonun samimiyetsizlik olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin çıkarlarına destek olacaklarını vurgulayarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası toplantılara davet edilmesi ve gözlemci üye olarak katılmasını önemsediklerini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap