Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri ile telefon üzerinden görüşme sağladı

Bugünün akşam saatlerinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dünya barışını sağlama sorumluluğunu taşıyan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile özel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yayın: 06.11.2023 - 22:39

172 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri ile telefon üzerinden görüşme sağladı

Cumhurbaşkanı Tatar, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, bu telefon görüşmesinin yapıcı, olumlu ve karşılıklı anlayışı ön planda tutan bir diyalogla geçtiğini ifade etti.

Tatar, Guterres ile yaptığı görüşme sırasında, son günlerdeki Yiğitler-Pile yol inşaatına ilişkin de hassasiyetlerini dile getirdi. Aynı zamanda, yol çalışmalarının Rum liderliğinin gayri resmi müdahaleleriyle sekteye uğratıldığını belirterek, herhangi bir gerginliği engellemek istediklerini ve bu konuda atılması gereken adımın, Rum liderliğinin Yiğitler-Pile yolunun planlanan rotasına yönelik ihlalleri derhal sonlandırması gerektiği olduğunu ifade etti.

Tatar, New York’ta gerçekleşen görüşmeleri hatırlatarak, sunduğu öneriyi tekrar ön plana çıkararak, iş birliği konusunda yeni bir diyalog başlatmaya hazır olduklarını vurguladı. Ayrıca, tercihen kendisinin de katılımıyla Kıbrıs Rum lideriyle bu çalışmalara başlamayı önerdi.

Tatar, Guterres’i kişisel temsilci atanması konusunda Rum liderliğini iki yıllık dirençlerini kırarak ikna etmesi nedeniyle bir kez daha tebrik etti. Ayrıca, Genel Sekreter’e, varılan anlaşma gereği kişisel temsilcinin altı aylığına atanacağını ve bu temsilcinin ana görevinin iki taraf arasında resmi bir sürecin başlatılması için ortak bir temel olup olmadığını incelemek olacağını tekrarladı.

Kişisel temsilcinin AB veya Milletler Topluluğu’ndan gelmemesi gerektiği konusundaki hassasiyetini de dile getiren Tatar, Guterres’in önereceği adayları ciddiyetle değerlendireceklerini vurguladı. Ayrıca, Tatar, Guterres’in geçen ay Kahire’de Rum lideriyle görüştüğüne dikkat çekerek, tarafsızlığına güvendiklerini ve karşılıklılık ilkesine uygun olarak Sayın Guterres ile en yakın zamanda yüz yüze görüşmeyi beklediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Açıklaması:

“Sayın Antonio Guterres ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesi, yapıcı, olumlu ve karşılıklı anlayışı esas alan bir diyalogla gerçekleşti. Bu görüşme, genel anlamda BM Genel Kurulu çerçevesinde New York’taki temaslarımızın bir uzantısıdır. Özellikle Yiğitler-Pile yoluna ilişkin varılan anlayışın, Rum liderliği tarafından ihlal edilen faaliyetlerini ele aldık.

Yiğitler-Pile yolunun inşası, Pile’de yaşayan vatandaşlarımızın otuz yıllık özlemini giderme amacıyla insani bir yaklaşımla başlatılmıştı. Ancak BM’nin beklenmedik bir şekilde fiziksel engellemeler getirmesinin ardından yapılan yoğun istişareler sonucunda varılan anlayış birliği çerçevesinde inşaata devam edildi. Sayın Genel Sekreter’e, son günlerde Rum liderliğinin yol çalışmalarını olumsuz etkilemeye yönelik girişimlerde bulunduğunu ve gerginlikten kaçınmayı arzuladığımızı, bu durumun önlenmesi gerekenin ise Rum liderliğinin Yiğitler-Pile yolunun güzergahına müdahale etmeye yönelik ihlalleri durdurması olduğunu ilettik.

Kıbrıs Türk tarafı olarak yol inşaatının tamamlanmasının ardından, iki tarafın onayıyla Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rum’lara fayda sağlayacak düzenlemeleri müzakere etmeye hazır olduğumuzu Sayın Guterres’e ilettik. Sayın Genel Sekreter, hassasiyetlerimizi anladığını ve bu konuya ilgi göstereceğini belirtti.”

Sayın Guterres’in kişisel temsilci ataması üzerine takdir

Görüşmemizde, Sayın Guterres’in kişisel temsilci atanması konusunda Rum liderliğini iki yıllık dirençlerini kırarak ikna etmesini bir kez daha takdir ettim. Ayrıca, Genel Sekreter’e ulaştığımız mutabakat uyarınca kişisel temsilcinin altı aylık bir süre için atanacağını ve bu temsilcinin temel görevinin, yeni ve resmi bir sürecin başlatılması için iki taraf arasında ortak bir temel olup olmadığını araştırmak olduğunu tekrarladım. Ayrıca, kişisel temsilcinin AB ve aynı zamanda Milletler Topluluğu’ndan gelmemesi gerektiği konusundaki hassasiyetimizi de dile getirdim. Sayın Guterres’in önereceği adayları her zaman olduğu gibi ciddiyetle değerlendireceğimizi vurguladım.

İş birliği ve yeni diyaloğa katılım

Aynı zamanda New York’taki görüşmemizde yaptığım öneriyi tekrar ön plana çıkararak, iş birliği konusunda yeni bir diyaloga taraf olduğumuzu ve tercihen Sayın Guterres’in de katılımıyla Kıbrıs Rum lideri ile başlayabileceğimizi ifade ettim. Rum liderin geçtiğimiz Ekim ayında Sayın Guterres ile Kahire’de buluştuğunu belirttim ve tarafsızlığına güvendiğimizi dile getirdik. Karşılıklılık ilkesine uygun olarak Sayın Guterres ile en kısa sürede yüz yüze görüşmeyi beklediğimizi ifade ettim.

Bölgesel konulara ilişkin değerlendirmeler

Görüşmemizde bölgesel konulara da değindik. Sayın Genel Sekreter’e, Gazze’deki insanlık trajedisinin sona erdirilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu, sivillere yönelik şiddetin sonlandırılması gerektiğini ve Filistin Halkının güvenliğini sağlayacak mekanizmaların acil olarak devreye sokulmasının gerekliliğini değerlendirdik. İnsancıl koridorların sağlanması konusundaki çabalarını ve bu konudaki kararlılığını da takdir ettiğimizi vurguladık.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap