Cumhurbaşkanı Tatar, Oxford Üniversitesi’nde konferans verdi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Kıbrıs'ın Geleceği" konulu bir konferans için Oxford Üniversitesi'nde bir araya geldi.

Yayın: 21.11.2023 - 13:29

262 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Oxford Üniversitesi’nde konferans verdi

Oxford Üniversitesi, St. John’s College Auditorium’da düzenlenen konferansa, öğrencilerin yanı sıra Türk toplumu sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin de katıldı.

Konferansa teşekkürlerini sunarak başlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs tarihini, Kıbrıs sorununu ve Kıbrıs’ın geleceğini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Tatar, KKTC’nin 40. kuruluş yıldönümünü kutlayarak, Kıbrıs’taki iki devlet, iki halk, iki farklı dil, din ve kültür gerçeğine vurgu yaptı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs adasında uzun süre hüküm sürdüğünü ve Türk halkının burada uzun yıllar yaşadığını belirten Tatar, adanın İngiltere’ye kiralanmasının ardından bir kısmının Anadolu’ya döndüğünü ve adadaki Türk nüfusunun azaldığını ifade etti.

Tatar, İngiltere’nin adayı terk ederken Osmanlı’ya geri vermesi gerekirken Rum ve Yunan ikilisine bıraktığını hatırlatarak, adada kalan Türklerin toprağını koruduğunu ve mücadele ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk halkının Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gittiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman yanlarında olduğunu ve Kıbrıs Türk halkının devletine kavuşmasında Barış Harekatı’nın önemli bir rol oynadığını belirtti.

Tatar, Yunanistan’ın Kıbrıs’a yönelik darbesini anımsatarak, Kıbrıs Türk halkının mücadeleci tutumunu vurguladı. Garantör ülke İngiltere ve Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs’ta bulunduğunu ancak geçmişte yaşanan saldırılara sessiz kaldıklarını ifade eden Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkını yalnız bırakmadığını söyledi.

Tatar, Kıbrıs’ta Rum tarafının anlaşmalara “hayır” dediğini, ancak Kıbrıs Türk halkına verilen sözlerin tutulmadığını ve adaletin sağlanmadığını belirterek, KKTC’nin 40 yıl boyunca egemenlik, bağımsızlık ve devlet mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk halkının eşit ortak olduğuna vurgu yaparak, iki devlet zemininde, eşitlik temelinde bir çözümle Kıbrıs Türk halkının uluslararası eşit statüsünün kabul edilebileceğini kaydetti.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam desteğiyle yürütülen yeni siyasete dikkat çekerek, her alanda işbirliği yapılabileceğine vurgu yaptı. Enerji alanı başta olmak üzere her alanda Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten Tatar, adada kalıcı adil ve sürdürülebilir bir anlaşma için iyi niyetli adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi.

Tatar, federal çözüm arayışlarının sona erdiğini belirterek, Kıbrıs’ta artık egemen eşitlik temelinde iki devlete dayalı bir çözümün mümkün olduğunu ifade etti. Kıbrıs Türk halkına geçmişte çok söz verildiğini ancak ambargolarla karşılaştıklarını belirten Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün önemine vurgu yaparak, Türkiye ile omuz omuza devam edeceklerini ifade etti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının eşit bir halk olduğunu ve haksızlıklara son verilmesi gerektiğini söyledi. Gerçeklerin ortada olduğunu, adada iki devlet bulunduğunu ve KKTC’nin 40. yılını kutladığını ifade eden Tatar, Türkiye ile birlikte iki devletli çözüm siyasetini sürdüreceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin demokratik bir ülke olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs’ta iki halkın birbirine saygı göstermesi halinde iki devletli işbirliğine dayalı çözümün mümkün olabileceğini belirtti. Rum yönetiminin işbirliği yapmasının adaya ve bölgeye istikrar getireceğine dikkat çeken Tatar, soruları yanıtlarken Kıbrıs Türk halkının ambargolar altında olduğunu ancak Türkiye Cumhuriyeti sayesinde tüm kapıları zorladıklarını ve çeşitli temaslarda bulunduklarını ifade etti.


Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap