Cumhurbaşkanı Tatar, Pakistan Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16. Zirvesi'ne katılmak üzere bulunduğu sırada Pakistan Başbakanı Anvarul Hak Kakar ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Yayın: 08.11.2023 - 18:22

44 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Pakistan Başbakanı ile görüştü

Tatar, bu görüşmede Kıbrıs sorununun tarihçesi ve müzakere süreçleri ile ilgili bilgi verdi ve Kıbrıs Türk halkının karşı karşıya kaldığı haksız ambargoları anlattı.

Tatar, Pakistan’la KKTC arasındaki yakın ilişkilerin ve iş birliğinin artması gerektiğini belirtti ve KKTC’de yaşayan yaklaşık 10 bin Pakistan vatandaşına dikkat çekti. Kıbrıs’ta 50 yıl süren federal zemindeki görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını vurgulayan Tatar, Kıbrıs Türk halkının daha fazla zaman kaybedemeyeceğini ifade etti. Ayrıca, Kıbrıs’ta bir çözümün ancak iki devlet zemininde mümkün olabileceğini belirterek, bu konuyu Birleşmiş Milletler yetkililerine ilettiklerini kaydetti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının adada eşit bir halk olduğunu, ancak AB’nin haksız bir şekilde Rumları tek başına üye kabul ettiğini belirtti ve iki devletin iş birliğine dayalı bir çözümün en doğru seçenek olduğunu vurguladı. Ayrıca, Kıbrıs Türk halkının kırmızı çizgilerinin Türk askerinin varlığı ve Türkiye’nin garantörlüğü olduğunu belirtti ve Gazze’de yaşanan trajedinin önemini vurguladı.

Pakistan Başbakanı Kakar da, Kıbrıs Türk halkıyla kardeşlik bağlarına sahip olduklarını ve KKTC’nin uluslararası organizasyonlarda yer almasının önemine işaret etti. KKTC’de eğitim ve hizmet alanlarında Pakistan vatandaşlarının bulunduğunu söyleyen Kakar, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine devam edeceklerini ifade etti. Ayrıca, Gazze’de yaşanan trajediyi de eleştirerek, çocukların öldürüldüğü saldırıların son bulmasını temenni etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap