DAÜ “Kıbrıs Politikalar Merkezi Şiddetli Çatışma Türleri ve Çözüm Zorluklarıyla” ilgili seminer düzenledi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Kıbrıs Politikalar Merkezi (KPM) ile DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü iş birliğinde "Şiddetli Çatışma Türleri ve Çözüm Zorlukları: Ukrayna ve Gazze İçin Önceki Çatışmalardan İçgörüler" konulu bir seminer düzenledi.

Yayın: 19.01.2024 - 15:02

51 kez okundu

DAÜ “Kıbrıs Politikalar Merkezi Şiddetli Çatışma Türleri ve Çözüm Zorluklarıyla” ilgili seminer düzenledi

DAÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, seminerin açılış konuşmasını DAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve KPM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen yaparken, İngiliz ve Kanada donanmalarında, Birleşmiş Milletler’de ve birçok uluslararası barış inşası ajansında görev yapmış olan Graham Day konuşmacı olarak katıldı.

Graham Day, konuşmasına “fetih savaşı” ile “halk arası savaş” arasındaki farkları anlatarak başladı. Fetih savaşının, bir emperyal ulus devletinin toprak elde etmek için başka bir ulus devlete saldırması durumunda ortaya çıktığını belirten Day, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini örnek olarak gösterdi. Day, devlet dışı bir aktörün bir ulus devlete saldırması durumunda ise halk arasında savaşın ortaya çıktığını belirterek, Hamas’ın İsrail’e saldırmasıyla başlayan Gazze savaşını örnek olarak sundu.

Day, tüm çatışmalarda asıl mesele olarak çatışmanın sona ermesinin ardından neler olacağını vurgulayarak, ülkelerin ulusal güvenliklerini sağlamadan önce ekonomik faaliyetlere başlamalarının önemine değindi.

Seminerin sonunda Graham Day, Prof. Dr. Ahmet Sözen’in moderatörlüğünde öğrencilerin sorularını yanıtladı ve savaş sonrasında ülkelerin kendi uluslarını nasıl güvence altına alabileceklerine dair örnekler verdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap