Portekiz, diktatörlüğün sona erdiği Karanfil Devrimi’nin 50. yılını kutladı

Portekiz'de Karanfil Devrimi'nin 50. yıldönümü kutlamaları, 48 yıl süren diktatörlük rejimine son veren önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor.

Yayın: 25.04.2024 - 22:08

37 kez okundu

Portekiz, diktatörlüğün sona erdiği Karanfil Devrimi’nin 50. yılını kutladı

Lizbon’un Ticaret Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler, askeri geçitle başladı ve Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Başbakan Luis Montenegro ve diğer siyasi liderlerin yanı sıra ülkenin çeşitli kesimlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Özgürlükler Bulvarı’nda yapılan geleneksel yürüyüş, halkın büyük ilgisi ve coşkusuyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı De Sousa, devrimin yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, Afrika’dan en az 12,5 milyon insanın kaçırılarak köleleştirildiği ve Avrupalı tüccarlar tarafından zorla gemilerle taşındığı 4 yüzyıldan fazla bir sürece dikkat çekti. Köle ticaretinin ve sömürgeciliğin izlerinin hala hissedildiğini vurguladı ve bu suçların bedelinin ödenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, bu döneme ilişkin adaletin sağlanması ve mağduriyetlerin telafi edilmesi gerektiğini vurguladı.

De Sousa’nın bu sözleri, bazı siyasi partiler tarafından eleştirilse de, Portekiz’in geçmişiyle yüzleşme ve adaletin sağlanması konusundaki önemini vurguladı.

Diario de Noticias gazetesinde yayımlanan bir ankete göre, 50 yıl sonra bile, Portekizlilerin ülkenin siyasi durumundan memnuniyetsizliklerinin hala belirgin olduğu ortaya çıktı. Demokrasiye duyulan güvensizlik ve politikacılara olan eleştiriler, halkın genel görüşünü yansıtıyor.

Karanfil Devrimi, 25 Nisan 1974’te gerçekleşen ve silah kullanmadan gerçekleştirilen askeri darbeyle Portekiz’deki otoriter rejimin sona ermesine yol açtı. Halkın sokaklara çıkarak destek verdiği bu devrim, askerlerin silah namlularına karanfiller takmasıyla anılmaktadır. Diktatör Antonio de Oliveira Salazar’dan sonra göreve gelen dönemin Başbakanı Marcelo Caetano ve Cumhurbaşkanı Americo de Deus Rodriguez Tomas, Brezilya’ya kaçmıştı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap