Tatar Sydney’de, TC Büyükelçisi Gezer tarafından onuruna verilen resepsiyona katıldı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Canberra Büyükelçisi Ufuk Gezer'in Sydney'de onuruna düzenlediği resepsiyona katıldı.

Yayın: 26.05.2024 - 10:06

167 kez okundu

Tatar Sydney’de, TC Büyükelçisi Gezer tarafından onuruna verilen resepsiyona katıldı

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu Rezidansı’nda gerçekleşen resepsiyona, Sydney’deki Türk ve Kıbrıs Türk topluluklarının önde gelen isimleri de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tatar’ın resepsiyona ev sahipliği yapan Büyükelçi Ufuk Gezer ile büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarına teşekkür ettiği belirtildi.

Avustralya’yı, Kıbrıs Türk kültür ve geleneklerinin 80. yıl kutlamalarına katılmak üzere davet edildiği için ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Tatar, “Bu ziyaret, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş ve diğer cumhurbaşkanlarının da gelmek istediği bir süreçti. Ancak Yunan-Kıbrıs Rum tarafının engellemeleri nedeniyle gerçekleşememişti,” dedi.

Pandemi dönemi ve sonrasında Avustralya merkezli sivil örgüt temsilcileriyle çevrimiçi toplantılar yaptığını belirten Tatar, “Bu toplantılar, Avustralya’daki Türk toplumuna verdiğim önemi gösteriyor. Temsilciler, ziyaret etmem yönündeki arzularını dile getirdiler. Üç yıl süren bu süreç sonunda buradayım,” dedi.

Canberra’daki Avustralya Savaş Anıtı’nı ve Sydney’deki Atatürk Anıtlarını ziyaret ettiğini hatırlatan Tatar, “Avustralya halkının Atatürk’e gösterdiği yüksek saygı ve takdiri görmek beni mutlu etti,” şeklinde konuştu.

Kıbrıslı Türklerin Avustralya’ya ilk göçünün 1940’lı yıllara dayandığını belirten Tatar, “Halkımız, İngiliz sömürge yönetimi altındaki baskılar ve Kıbrıs Rum halkının Kıbrıs’ı Yunanistan’la birleştirme arzusu nedeniyle göç etmiştir. Teknolojik gelişmeler sayesinde, artık Kıbrıs ile Avustralya arasındaki iletişim çok daha hızlı ve kolay,” dedi.

Çanakkale Şehitlerini anmak için Avustralya’daki Kıbrıslı Türklerin anıtlarına çelenk koyduklarını belirten Tatar, “Avustralya’ya gelen ilk Türkler olarak bu törenleri düzenleyen Kıbrıslı Türkleri takdir ediyorum,” dedi. Avustralya’daki Kıbrıs Türklerinin başarı öykülerini takdir ettiğini vurgulayan Tatar, kültürel çeşitliliğe katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kıbrıs meselesine de değinen Tatar, “Kıbrıs Türk halkı büyük haksızlıklarla karşı karşıya kaldı. Aralık 1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nden zorla çıkarıldık ve 1964’te BM Barış Gücü adaya gönderildi. 1974’e kadar Rum saldırılarına maruz kaldık. Ancak 1974’te Türkiye’nin düzenlediği Kıbrıs Barış Harekâtı sayesinde hayatta kalabildik,” dedi.

Tatar, 1975’teki Nüfus Mübadele Anlaşması uyarınca Kıbrıslı Türklerin Ada’nın kuzeyine, Rumların ise güneyine taşındığını belirtti. Eşitlik temelli bir çözüm için çalıştıklarını ancak Rum zihniyetinin engel olduğunu söyledi. “Rumlar, en az 15 çözüm planını reddetti,” dedi.

Tatar, Nisan 2004’teki Annan Planı’na Kıbrıslı Türklerin evet demesine rağmen Kıbrıslı Rumların AB üyeliğine kabul edildiğini ve Kıbrıs Türklerine verilen sözlerin tutulmadığını belirtti. “Artık federal kalıpların dışında düşünmenin zamanı geldi. Kıbrıs’ta iki devletli çözüm vizyonuyla seçildim,” dedi.

Tatar, iki devletli çözümün, Türkiye’nin de tam desteklediği bir duruş olduğunu belirtti ve BM Genel Sekreteri’ne Rumların engelleyici yaklaşımlarını ilettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de yaptığı konuşmalara değinerek, “Erdoğan, uluslararası topluma KKTC’yi tanıma çağrısında bulundu. Bu çağrılar, iki devletli çözüm duruşumu güçlendirdi,” dedi.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini ve Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirildiğini belirten Tatar, “Kıbrıs milli davamızdır ve bu mücadele egemenliğimizin tanınması için sürecektir,” dedi.

Tatar, Avustralya’daki 80. yıl kutlamalarına katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “KKTC ve Avustralya’daki halkımız arasındaki bağı güçlendirmek için buradayım,” dedi.

Tatar, Avustralya’daki Kıbrıs Türk toplumuna başarılarından dolayı teşekkür etti ve Türkiye Cumhuriyeti’ne vize sürecindeki katkıları nedeniyle minnettarlığını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap