1 milyar sterlinlik hazine: Merchant Royal enkazı aranıyor

1 milyar sterlin değerinde altın, gümüş ve mücevherler taşıdığı bilinen bu batık gemi, uzun yıllardır araştırmacıların ilgi odağı oldu. Yasal ve maddi zorluklar nedeniyle arama çalışmaları durmuş olsa da, şimdi yeni bir ekip gemiyi yeniden bulmak için hazırlanıyor.

Yayın: 27.03.2024 - 23:22

60 kez okundu

1 milyar sterlinlik hazine: Merchant Royal enkazı aranıyor

1641 yılında, sert hava koşullarında Land’s End açıklarında kaybolan İngiliz ticaret gemisi Merchant Royal, o zamandan bu yana içindeki devasa servetiyle gizemini koruyor. Bu tarihi batık, 1 milyar sterlin değerinde altınlar, gümüşler ve mücevherler taşıdığı bilinen nadir batıklardan biridir.

Kayıp Hazine: Merchant Royal

17. yüzyılın en büyük deniz hazine kayıplarından biri olan bu geminin hikayesi, zamanla efsaneleşmiştir. İngiltere sahillerinde bulunan dev çapa, geminin varlığına dair umutları yeniden canlandırmıştır. Ancak yasal ve maddi engeller nedeniyle arama çalışmaları uzun süre durmuştur.

Yeniden Başlayan Arayış: Umut ve Zorluklar

2019’da İngiltere sahillerinde bulunan dev çapa, Merchant Royal’in varlığına dair umutları yeniden alevlendirmiştir. Ancak arama çalışmaları, yasal ve lojistik zorluklar nedeniyle karmaşık hale gelmiş ve durmuştur. Şimdi ise 11 kişilik bir ekip, arama çalışmalarını yeniden başlatmak için harekete geçmiştir.

Nigel Hodge ve Denizaltı Keşifleri

Denizaltı keşifleri konusunda uzmanlaşmış bir ekip, lider dalgıç Nigel Hodge önderliğinde, Merchant Royal’in izini sürmek için tekrar arama çalışmalarına başlayacak. Ancak denizin derinliklerinde binlerce enkaz bulunması, arama çalışmalarını zorlaştırmaktadır.

Tarih ve Efsane: Merchant Royal’in Yolculuğu

Merchant Royal, 1627’de Thames Nehri’ndeki Kraliyet Donanma Tersanesi’nde inşa edilmiş ve 1641’de sert hava koşullarında Land’s End yakınlarında battığı kaydedilmiştir. Geminin batışı, o dönemin en büyük deniz hazine kayıplarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Batık Gemilerin Gizemi

Merchant Royal’in hikayesi, denizcilik tarihinde efsanevi bir yer edinmiş ve hala araştırmacıları, tarihçileri ve hazine avcılarını etkilemeye devam etmektedir. Geminin bulunması, tarihi ve maddi değeri olan bir hazineyi gün yüzüne çıkarmak anlamına gelmektedir.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap