Malta adasından daha büyük bir buzdağı koptu

Antarktika’da 380 kilometrekarelik dev bir buzdağı koptu. Bu, Halley araştırma istasyonu yakınlarındaki son üç yılda kopan üçüncü büyük buzdağı oldu. Detaylar..

Yayın: 02.06.2024 - 08:00

125 kez okundu

Malta adasından daha büyük bir buzdağı koptu

Antarktika’da, Brunt Buz Sahanlığı’ndan yaklaşık 380 kilometrekarelik dev bir buzdağı koptu. Bu olay, Halley araştırma istasyonuna ev sahipliği yapan bölgeden son üç yılda kopan üçüncü büyük buz parçası oldu. Kopan buzdağı, İngiltere açıklarındaki Isle of Wight büyüklüğünde ve Akdeniz’deki 316 kilometrekarelik Malta Adası’ndan daha büyük.

Buzdağının Kökeni ve Tarihi

Bu devasa buzdağı, 1956’dan beri bir İngiliz bilim üssüne ev sahipliği yapan Brunt Buz Sahanlığı’nın bir parçasıydı. Brunt Buz Sahanlığı’ndan kopan bu buzdağı, 31 Ekim 2016’da keşfedilen büyük bir çatlağa, “Cadılar Bayramı Çatlağı”na dayanıyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, bu çatlak, buzdağının kopuşunun ana nedeni olarak gösteriliyor.

Halley Araştırma İstasyonu ve Dinamik Değişiklikler

Halley araştırma istasyonu, son derece dinamik bir aşamadan geçen Brunt Buz Sahanlığı üzerinde yer alıyor. 2021 yılında sahanlıktan yaklaşık Paris büyüklüğünde, 1,300 kilometrekarelik A74 buzdağı kopmuştu. Bunu 2023 yılında yaklaşık Londra büyüklüğündeki 1,500 kilometrekarelik A81 buzulu izlemişti.

Nasıl Haberdar Olundu?

Araştırma istasyonunu yöneten İngiliz Antarktika Araştırması (BAS), buzdağı üzerine yerleştirilen iki GPS cihazı sayesinde kopuştan haberdar oldu. GPS verileri uydu görüntüleriyle doğrulandı ve buzdağının tamamen deniz suyu ile çevrili olduğu görüldü. BAS, buzul kopuşlarıyla ilgili endişeler nedeniyle 2017 yılında istasyonu kayaklar üzerinde başka bir noktaya taşımış ve uzun kış aylarında istasyonu boşaltmaya başlamıştı. İstasyondaki son personel, Şubat ayında bölgeyi terk etmişti.

Brunt Buz Sahanlığı’nın Hızlanan Hareketi

Brunt Buz Sahanlığı’ndan son üç yılda bu kadar çok buz kaybı yaşanması, sahanlığın denize doğru hareketindeki ivmeyi hızlandırdı. Tarihsel olarak, yılda 400-800 metre hızla ilerleyen sahanlık, şu anda yılda yaklaşık 1,300 metre hızla hareket ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap